Hayat kalitemizi arttıracak hobiler nelerdir ve bunları güzel şehrimiz Antalya’da en iyi şekilde nasıl yapabiliriz?

Adnet ofisinde Ekim ayının öne çıkan sorularından ve içeriklerinden biri bu olacak. Hatta sırf bu konuya özel bir internet sitesi yapmaya ve şehrimizin insanlarının hayatına dokunmaya karar verdik. 

Sizler için hazırladığımız hobi örnekleri ile siz de ufak çabalarla hayatınıza renk katabilirsiniz.

Bisiklet

Antalya’da yapılabilecek en güzel hobilerden biri bisiklet sürmek. Antalya’nın en güzel yanlarından biri bunun için bisikletiniz olmasına bile gerek yok. Büyükşehir belediyesinin tüm sahil hattında yerleştirdiği bisiklet istasyonlarından saati sadece 1.5 TL’ye kiralama yapabilirsiniz.

Bisiklet sürmek verdiği keyfin yanında hayatımıza da ciddi faydaları olan bir hobidir. Bu faydalar hakkında detaylı bilgi edinmek için bisiklet sürmenin faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Vücut geliştirme

Kendinize yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biri kesinlikle vücudunuza yapacağınız yatırımdır. Spor yapmak hayat kalitenizi arttırır ancak vücut geliştirmek, vücudunuzu bir heykel gibi yontmak hayat kalitenizi bambaşka bir noktaya yükseltir. 

Hayat kalitemizi arttıracak hobiler nelerdir dendiğinde saydığımız maddelerin çoğunun spor dalları ile alakalı olduğunu fark etmişsinizdir. Sağlam bir vücuda sahip olmak diğer her alanda yapacağınız her şeyi etkiliyor. Tabii ki vücut geliştirmek ile spor yapmak arasında çok büyük farklar var. 

Vücut geliştirmek zor olmasına ek olarak. bir de  istikrar ister. Bağlılık ile ara vermeden çalışmaya 

vücut geliştirme

Tenis

Hobi olarak tenis oynamak sanılanın aksine listemizdeki en düşük maliyetli hobilerden biri. Eşiniz veya bir arkadaşınızla ortak olarak 2 raket ve birkaç tane top olarak tenis oynamaya başlayabilirsiniz. Bir çok bölgede ücretsiz olarak kullanılabilen tenis kortları bulmak mümkün. Benim yaşadığım bölge olan Antalya, Konyaaltı’nda belediyenin ücretsiz tenis kortları var. İnternet üzerinden online randevu kaydı yaparak bir kuruş ödemeden düzenli olarak eşimle tenis oynayabiliyoruz.

Hayat kalitesini arttıran hobiler nelerdir diye sorarsanız kesinlikle ilk 3 arasında bir spor dalı olması gerektiğini söylerim. 

tenis oynamak

Kaykay

Kaykay ile kaymak listemizde yer alan en ucuz hobilerden biridir. 2022 yılında 250-1000 TL aralığındaki bir fiyata gayet düzgün bir kaykay alabilirsiniz. Başlangıç aşamasında bulabildiğiniz en ucuz kaykayı almak hatta öncelikle letgo gibi ikinci el ürünlerin satıldığı yerlere bakmak daha akıllıca olacaktır.Keyif aldığınıza karar verdikten sonra daha kaliteli ve kendinize uygun bir kaykay satın alabilirsiniz.

kaykay sürmek

Yabancı dil

Bir hobi olarak yabancı dil öğrenmek kendinize ve kariyerinize yapabileceğiniz en güzel yatırılardan biridir. Hayat kalitenizi arttıracak hobiler arasında kesinlikle ilk sıralarda yer alır. Sanılanın aksine yabancı dil öğrenmek için bir kursa gitmek yada para harcamak gerekli değildir. İnternette tonla kaynak ve çok sayıda uygulama ile yabancı dil öğrenebilirsiniz.

Hobi olarak yabancı dil öğrenmek hakkında daha detaylı bir yazı hazırlamayı ve sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Yabancı dil öğrenmek benim hayatımın önemli bir parçası. Şu sıralar Almanca ve Rusça konusunda çalışıyorum. Ancak bunu bir görev gibi yapmıyorum. Bir eğlence gibi kelime haznemi geliştiriyor ve boş zamanlarımda gramer çalışıyorum. Her gün 10 yeni kelime öğrenirseniz 1 yılda her dili konuşabilecek seviyeye gelebilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı ücretsiz uygulamaları da sizinle paylaşmak istiyorum. 

yabancı dil öğrenme uygulamalarını ben de düzenli olarak kullanıyorum. 

Yatırım

Bunu bir nevi koleksiyon yapmak olarak da düşünebilirsiniz. Yatırım yapmaya bir hobi olarak başlamak için bir koleksiyoner edasıyla güvenilir hisseleri yavaş yavaş toplamayı tavsiye ediyorum. Bu hobi için aynı zamanda ekonomi bilginizi de geliştirmeniz gerektiriyor.

Bu hobinin sonraki aşamalarında ekonomik özgürlük kavramını öğrenmek ve hayatımızın temel hedeflerinden biri haline getirmek istiyoruz. 

İstemediğimiz şeylerin başında ise bir trader gibi sürekli rakamları ve grafikleri takip etmek geliyor. Böyle bir hayat tarzı size çok fazla zamana ve paraya sebep olabilir. Amacımız trader olmak değil sadece yatırım yapmak olmalı.

Ben de başlangıç olarak 1.000 TL’lik bir yatırım ile bu hobime start verdim. Sadece bu ekonomik özgürlük kavramına özel bir sayfa hazırlamayı ve bu sayfada mevcut yatırımlarımı, yatırım hobimin hayatıma kattıklarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Marangozluk

Amatör marangozluk, sırf hazırladığım bu listede yer almalı diye öğrenmek için denediğim ve bayıldığım bir hobi oldu.

Evdeki çalışma odamda yeterli yer olmadığı içi bir masa daha koyamıyordum. Ancak piyanomu koyacak da bir yere ihtiyacım vardı. Camın altına sığacak dar bir masa ihtiyacım için kendi masamı kendim yapmaya karar verdim. 

Müzik aleti (enstrüman)

Maket

Başa dön tuşu