E-TicaretŞirket Kurulumu

Amerika’da şirket kurmak için en iyi 7 ajans

E-ticaret işinin ilk aşaması olarak Amerika'da şirket kurmak

Şirket kurulumu öncesinde bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Shopify ile tüm dünyaya satış yapabilmenin en iyi yolunun Amerika’da şirket kurmak olduğuna inanıyorum.

Bir LLC (Limited Liability Company – Sınırlı Sorumluluk Şirketi), ortaklıkların ve şirketlerin özelliklerini birleştiren bir iş yapısıdır. Bir LLC kurmak, işiniz dava edildiğinde kişisel varlıklarınızı korurken yönetim ve sahiplik konusunda esneklik sağlar. İşte ABD’de bir LLC nasıl başlatılır konusunda adım adım bir rehber:

  1. Bir Şirket İsmi Seçin: Devletinizin düzenlemelerine uygun bir LLC ismi seçmeniz gerekecek. Genellikle, LLC isimleri “Limited Liability Company” gibi kelimeleri veya “LLC” veya “L.L.C.” gibi kısaltmaları içermelidir. İş isminiz ayrıca devletinizde kayıtlı diğer şirketlerin isimlerinden ayırt edilebilir olmalıdır. Özel isim kuralları için Sekreterlik (Secretary of State) web sitesini kontrol edin.

  1. Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun: Sektörünüz ne olursa olsun mutlaka tüm sosyal medya hesaplarınızı açın. Mesela Tiktok sizin müşteri kitleniz için hiç uygun olmasa da siz hesabınızı açın. Geleceğin ne getireceğinizi bilemeyeceğiniz gibi size ait ismi başkasının almasını da istemezsiniz.

  1. Bir Kayıtlı Temsilci Seçin: Tüm devletler, LLC’lerin işleri adına önemli hukuki belgeleri alan bir temsilciye sahip olmasını gerektirir. Birçok girişimci, gizlilik ve kolaylık nedeniyle kayıtlı temsilci olarak üçüncü taraf şirketleri seçer. Kayıtlı temsilcinin, LLC’nizi oluşturduğunuz devlette bir adresi olduğundan emin olun.
  2. Kuruluş Belgelerini Dosyala: Bir LLC başlatmak için ihtiyacınız olan ana belge “organizasyon beyannamesi” olarak adlandırılır. Bu basit belge, iş isminizi, kayıtlı temsilcinizi ve iş adresinizi listeleyerek oluşur. Çoğu devlet, organizasyon beyannamesini genellikle Sekreterlik web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak dosyalamanıza izin verir. Organizasyon beyannamesi için dosyalama ücreti devlete bağlı olarak 50 ila 200 dolar arasında değişebilir.
  3. Bir İşletme Anlaşması Oluşturun: İşletme anlaşması, sahiplik oranları, üye sorumlulukları, oy kullanma prosedürleri ve kar ve zararın dağıtılması kuralları gibi konuları belirtir. Çoğu eyalette LLC işletme anlaşmaları zorunlu olmasa da, çok üyeli LLC’ler için şiddetle önerilir. Üyeler arasında anlaşmazlıkları önlemek için önemli iş kararlarını açıkça belgeleyin.

Amerika’da şirket kurmak için en iyi 7 ajans

Birkan Ulusoy

Partnerlik yaptığımız işletmelerin Amerika’daki şirket kurulumlarından, banka hesap açılımlarına kadar tüm süreçleri yönetmeyi seviyorum. Doğal olarak da ilk sırayı kendime veriyorum. Aşağıda verdiğim ajanslar genel olarak son derece güvenilir olsalar da her büyük işletmede olduğu gibi burada da zaman zaman sorun yaşayan kullanıcılar olabiliyor. Eğer zaten dünya pazarlarına benimle açılmak gibi bir planınız varsa şirket kurulumu aşamasından çalışmaya başlamamız tüm sürece pozitif bir etki yapacaktır.

ZenBusiness

ZenBusiness, 400.000’den fazla yeni işletme oluşturmuş ve saymaya devam ediyor. Onlar, LLC kurulumunu hızlı, kolay ve uygun maliyetli hale getirirken müthiş müşteri hizmeti sunuyor. Giriş seviyesi paketlerinden biri, organizasyon belgelerinizi hazırlama ve dosyalama, bir yıl süreyle kayıtlı temsilci hizmeti, işletme anlaşması şablonu, bankacılık çözünürlük şablonları, çevrimiçi kontrol paneline sınırsız erişim ve daha fazlasını içerir. ZenBusiness ayrıca ücretsiz şirket uyarıları ve avukatlar tarafından yapılan sözleşme incelemesi de sunmaktadır.

Bizee

Daha önce Amerika’da şirket kurmak ile ilgili bir araştırma yaptıysanız bu ajansı Incfile olarak görmüş olabilirsiniz. 2023 yılının sonlarında ismini değiştirerek Bizee yaptılar. Bizee, müşteri odaklı yaklaşımı ve sadece $0’a LLC’nizi kurma konusundaki mükemmel değeri ile popülerdir. Ücretsiz Gold Paketi, organizasyon belgesi hazırlama ve dosyalama, bir yıl süreyle kayıtlı temsilci hizmeti, ömür boyu şirket bildirimleri, işletme anlaşması şablonu, LLC kit ve daha fazlasını kapsar. incfile, sipariş süreci boyunca kapsamlı talimatlar sağlar, böylece işinizi güvenle kurabilirsiniz. Ayrıca, web sitelerinde bir dizi yararlı rehber ve kaynak bulunmaktadır.

Northwest Registered Agent

Northwest Registered Agent, şeffaf ve uygun fiyatlı bir ücretle premium hizmetler sunar. LLC kurulumu için, ilk yıl kayıtlı temsilci hizmeti ve devlet ücretlerini içeren $228 ücret alırlar. Buna ek olarak, yüksek yanıt hızına sahip ekibinden destek alırsınız ve ücretsiz iş koruma araçlarına sahip olursunuz. Deluxe paketi tercih ederseniz, sahiplik anlaşmaları, şirket dakikaları ve diğer önemli belgeler için şablonlara da erişebilirsiniz.

Mükellef

Çok tavsiye etmesem de listeye Türkiye’den Mükellef’i de yazmak istedim. Ücretlerini diğer ajanslara göre yüksek buluyorum.

Rocket Lawyer

Rocket Lawyer, bireyler ve işletmeler için hızlı ve kolay hukuki belgeler sunar. Premium LLC kurulum paketi, bir yıl süreyle kayıtlı temsilci hizmeti, işletme anlaşması şablonu, endüstriye özgü hukuki belgeler, avukat tarafından sınırsız sözleşme incelemeleri ve sadece $149.95 karşılığında sınırsız 30 dakikalık hukuki danışmaları içerir. Rocket Lawyer ayrıca işinize özel olarak oluşturulan işletme anlaşmaları da yapar. Hukuki rehberlik isteyen girişimciler için uygundur.

LegalZoom

LegalZoom, LLC kurulumu ve hukuki hizmetler konusunda güvenilir ulusal markalardan biridir. Taylor Swift gibi ünlü müşterilere sahiptir. Değerli LLC kurulum paketlerinden biri, organizasyon belgelerinizi hazırlama ve dosyalama, işletme anlaşması şablonu, hukuki belge kütüphanesine sınırsız erişim, bağımsız avukat ağından sınırlı hukuki danışma ve daha fazlasını içerir.

  1. Bir EIN Alın: İşveren Tanımlama Numarası (EIN), işinizi devlet ve federal kurumlara tanımlayan benzersiz bir numaradır. Tek üye LLC’ler için teknik olarak isteğe bağlıdır. Ancak çoğu banka, iş banka hesabı açmak veya finansman başvurusu yapmak için bir EIN gerektirir. EIN’nizi IRS web sitesinden ücretsiz olarak alın.

Amerika’da şirketinizi kurduktan sonra yapmanız gerekenler

  1. Lisans ve Vergi Gereksinimlerine Uyun: LLC’nizin endüstrisine ilişkin belirli devlet lisanslarına ve izinlere kaydolup kaydolmanız gerekip gerekmediğini araştırın. Ayrıca, satış vergisi izinleri, işsizlik sigortası ve maaş vergilerini içerebilecek devlet ve yerel vergilere kaydolmanız gerekebilir. Özellikle LLC’nizde birden fazla üye varsa bir muhasebeci veya vergi danışmanı tutmayı düşünün.
  2. LLC Banka Hesabınızı Kurun: Ayrılmış bir iş banka hesabı, yasal olarak uyumlu kalmaya ve kişisel ve iş finanslarınızı ayırmaya yardımcı olur. Dosyalanmış kuruluş belgelerinizi, işletme anlaşmanızı ve EIN numaranızı yanınıza alarak istediğiniz bankada işletme kontrol hesabı açın. Bazı bankalar özel LLC bankacılık tekliflerine sahip olabilir, bu nedenle en iyi uyumu bulmak için biraz araştırma yapın.
  3. Shopify Payments Kurulumu: Türkiye’de yaşayan bir Amerikan şirketi sahibi olarak burada yapmanız gereken özel bir durum var. Shopify payments aktivasyonu için sizden SSN bilginizi girmenizi isteyecek ancak sizin tabii ki bir SSN’iniz yok. Başvuru aşamasını geçtikten sonra destek ekibi ile iletişime geçerek durum hakkında onları bilgilendirmeniz gerekiyor. Bilgileriniz onaylandıktan sonra Shopify payments aktif hale gelecektir.
  4. İşinizi Finanse Edin! Tüm gerekli LLC kuruluş belgeleri yerindeyken, işinize hayat verme zamanı geldi! Başlangıç finansmanı kendi birikimlerinizden, LLC üyelerinden, kredilerden veya yatırımcılardan gelebilir. Karları büyümeye yeniden yatırmak için sadece temkinli bir başlangıç yapabilirsiniz. Kendi LLC’nizi yönetirken olasılıklar sonsuzdur!

Birkan Ulusoy

2014 yılından bu yana dijital pazarlama sahnesinde varlık gösteren, New York'ta ikamet eden bir pazarlama aşığı. Türk markalarının uluslararası arenada başarılı bir şekilde varlık göstermelerine olan tutkusu en büyük motivasyon kaynağı. Kariyeri boyunca edindiği deneyimler ve yaratıcı çözümleriyle, dijital pazarlamanın dinamiklerini kavramış, markaların dijital stratejilerini geliştirmek ve uluslararası pazarlarda etkili bir şekilde konumlanmalarına rehberlik etmek konusunda üstüne düşeni yapmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu